Martin Kasík

Cena pro mladé srdcaře

Patnáctiletý gymnazista už dva roky po sobě věnuje svůj čas výrobě a prodeji charitativních přání

„O velké přestávce bude ve škole probíhat prodej vánočních přání, jejichž autorem je Martin Kasík. Výtěžek z prodeje půjde na Konto Bariéry. Koupené výrobky si může každý buď ponechat, nebo je dále věnovat domovu seniorů v Novovysočanské ulici…,“ psalo se v době adventu na stránkách Gymnázia J. Seiferta v Praze už dva roky po sobě.

S výrobou Martin začíná už začátkem podzimu a s blížícím se adventem se jeho úsilí stupňuje. Pastelky, fixy, nůžky, linoryty, stužky a třpytky jsou v plné pohotovosti, Martin kreslí a tvoří moc rád. Pro svoji akci vyrobil stovky přáníček a velkých dekoračních špejlí. „Pro celou komunitu školy je to velmi povznášející pocit, ostatní se velice rádi přidávají a pomáhají mu. Je až s podivem sledovat, jaký dopad akce má a kolik lidí se jí chce zúčastnit. Obdivuhodné na celé akci je to, že si ji vymyslel Martin sám. Je to kreativec, kterého baví spousta uměleckých činností. My, jako gymnázium, se snažíme našim studentům vytvořit prostředí, které je inspirující a podporující,“ říká ředitelka gymnázia Pavlína Pospíšilová.

Vánoční a valentýnská přání Martin prodává nejen na gymnáziu, ale také v suchdolském květinářství paní Hamzové, která je největší Martinovou podporovatelkou, a právě díky ní Martin s vánočními sbírkami začal. Pravidelní zákazníci jejího květinářství vzali akci také za svou.

„Zároveň se Martin v létě účastní suchdolského Restaurant Day, kde na svém stánku prodává vlastnoručně vyrobené jídlo a pečivo. Všechen výtěžek posílá na Konto Bariéry, vždy na konkrétní příběh. Za tu dobu už shromáždil téměř 60 tisíc korun a pomohl několika našim klientům,“ vyjmenovává Petra Seberová, spolupracovnice Konta Bariéry.

A proč se do toho všeho Martin vlastně pustil? „V posledních letech si více všímám, jak spousta lidí hledí jen na sebe a na ostatní nemyslí. Pro každého znamená dobročinnost něco jiného, někoho inspiruje, někdo ji obdivuje, bohužel se najdou i ti, kterým to připadá zbytečné a trapné. Já doufám, že jsem někomu pomohl, i když je to někdy náročné skloubit s mými ostatními zájmy.“

Martinova přáníčka pomáhají vlastně dvakrát. Část jich je po prodeji ještě jednou smysluplně využita. Delegace zástupců školy, která tradičně před svátky navštěvuje nedaleký domov seniorů, je společně s Martinem předala osamělým stařečkům.

Nominovali: Pavlína Pospíšilová, Petra Seberová